آملوتک 5 میلی گرم


[widgetkit id=”79″]

نام برند: آملوتک®

نام ژنریک: آملودیپین

دسته دارويي:
آملوتک® دارویی است از گروه بلوک کننده کانال کلسیم که به‌صورت قرص ارائه می‌شود و کاهندهٔ فشار خون، ضد آنژین صدری است.

موارد مصرف:
– عفونت‌های ادراری
– عفونت مثانه (سیستیت) در بانوان
– پروستاتیت باکتریایی مزمن
– عفونت‌های دستگاه تنفسی تحتانی
– سینوزیت حاد
– عفونت‌های پوستی
– عفونت‌های استخوان و مفصل
– تب تیفوئید به علت Salmonella typhi
– اسهال عفونی

مكانيسم اثر:
داروی فوق ترکیبی از آملوتک® (بلوکه کننده کانال کلیسم دی هیدروپیریدینی که از ورود کلسیم به داخل سلولهای قلبی و عروق صاف به صورت انتحابی جلوگیری مینماید) و آتورواستاتین (مهار کننده هیدروکسی متیل گلوتریل کوا ریداکتیز HMG CoA reductase inhibitor برای کاهش کلسترول خون) می باشد.

فارماكوكينتيك:
آملوتک® پس از تجویز به فرم خوراکی به خوبی جذب می شود. فراهم زیستی دارو حدود 60-65% است. دارو به میزان 97.5% به پروتئین های پلاسما متصل می شود. نیمه عمر دارو 35 تا 50 ساعت است و به طور وسیعی در کبد متابولیزه می شود.

موارد منع مصرف:
1-نباید تا مشخص‌ شدن‌ پاسخ‌ بدنتان‌ به‌ دارو رانندگی‌ کنید یا با وسایل‌ خطرناک‌ کار کنید. در صورتی‌ که‌ خواب‌آلودگی‌ یا سرگیجه‌ مشکل‌ساز شدند با پزشکتان‌ مشورت‌ کنید.
2-نباید پیش‌ از تأیید پزشکتان‌ داروهایی‌ دیگر به‌ ویژه‌ محرک‌های‌ بدون‌ نیاز به‌ نسخه‌ و داروهای‌ ضدسرفه یا سرماخوردگی را مصرف‌ کنید.
سردرد، سر گیجه، بی خوابی، بر افروختگی، تپش قلب، درد قفسه سینه، تهوع، درد شکم، یبوست، تب.

هشدارها:
در صورت بروز علایم نادر ولی جدی زیر آملوتک® را قطع كرده با پزشكتان تماس بگیرید: درد قفسه سینه؛ مشكل در تنفس؛ تنگی نفس یا خس خس سینه؛ ضربان قلب كمتر از 50 در دقیقه یا فشار خون سیستولی (عدد بزرگتر فشار خون) كمتر از 90 میلی متر جیوه؛ سرگیجه یا سیاهی رفتن چشم هنگام برخاستن از حالت خوابیده یا نشسته؛ تورم دست و پا یا افزایش وزن ناگهانی (بیش از 1/5 كیلو گرم در 48-24 ساعت)؛ التهاب لثه ها؛ لرزش دست ها و انگشتان؛ سفتی عضلات دست و پا؛ مشكل در صحبت كردن یا بلع؛ از دست رفتن تعادل؛ بثورات جلدی، افسردگی؛ تپش قلب (احساس ضربان قلب در سینه). علایم زیر ممكن است تا تنظیم شدن بدنتان به دارو رخ دهند: سردرد، خواب آلودگی، خستگی، خشكی دهان، برافروختگی و احساس گرما، تهوع، یا یبوست یا اسهال. اگر این علایم ادامه یافته یا مشكل ساز شدند، وضعیت را با پزشكتان در میان بگذارید.

عوارض جانبي:
افت ناگهانی فشار خون در زمان ایستادن یکی از عوارض جانبی معمولی آملوتک® است. برای کاهش این عارضه بهتر است تغییر وضعیت از نشسته به ایستادن به آهستگی انجام شود.
سرگیجه، تهوع، یبوست و بی خوابی بعضی از عوارض جانبی این دارو است که معمولا به مرور زمان بدن به مصرف این دارو عادت می کند و این عوارض کاهش می یابد.

تداخل هاي دارويي:
سیکلوسپورین، اریترومایسین و نیاسین خطر بروز رابدومیولیز را در بیماران مبتلا به نارسایی کلیوی حاد افزایش می دهند. در این شرایط بیماران را از جهت درد عضلانی، تندرنس یا ضعف بررسی نمائید.
مصرف همزمان این دارو با آدنوزین، خطر بروز برادیکاردی را افزایش می دهد.
مصرف همزمان این دارو با گریپ فوروت، سطح خونی آملوتک® را افزایش می دهد.

مقدار مصرف:
مقادیر متفاوتی از آملوتک® برای علل متفاوتی تجویز می شود. مهم است که دارویتان را هر روز سر ساعتی معین مصرف کنید. آملوتک معمولاً روزی یکبار مصرف می شود. معمولاً راحت تر است که صبح ها پیش از صبحانه مصرف شود تا فراموش نشود. این دارو را می توان با یا بدون غذا مصرف کرد. هیچگاه بیشتر از مقدار تجویز شده مصرف نکنید. از دستورات پزشکتان به دقت پیروی کنید. اگر روزی یکبار آملوتک® مصرف می کنید و یک نوبت را فراموش کرده اید ، به مجردی که آن را به یاد آوردید مصرفش کنید. البته اگر کمتر از 8 ساعت به نوبت بعدی مانده است، نوبت فراموش شده را رها کرده، به برنامه منظم دارویی تان بازگردید. هیچگاه مقدار دارو را دوبرابر نکنید و نیز پیش از مشورت با پزشکتان آن را قطع نکنید. در صورت نیاز به قطع آملوتک® ، این کار باید به صورت تدریجی صورت گیرد. در اکثر مواردی که آملوتک® به خاطرشان تجویز می شود، دارو به مهار بیماری کمک می کند نه آنکه آن را درمان کند. این بدان معنا است که حتی اگر احساس بهبودی دارید ممکن است لازم باشد آملوتک® را سال ها یا تا پایان زندگی مصرف کنید.

اشکال دارویی:

آملوتک® به صورت قرص 5 میلی گرم در بازار موجود است.

داروي آملوتک® در دوز 5 میلی گرم  در سبد دارویی شركت پارس فارمد موجود می باشد. با ارائه كليه مدارك مربوط به ساخت و آناليز اين محصول به سازمان غذا و دارو، پروانه ساخت و مجوز صادرات آن صادر گرديده است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *