تکسون 1 گرم


[widgetkit id=”90″]

نام برند: تکسون®

نام ژنریک: سفتریکسون

دسته دارویی:
تکسون® از دسته دارویی “نسل سوم سفالوسپورین ها” و “آنتی بیوتیک ها” می باشد.

موارد مصرف:
این دارو در درمان عفونت های باکتریایی حساس به آن مصرف می شود که شامل شانکروئید، اندوکاردیت، سالمونلوز، شیگلوز، سوزاک، مننژیت (درمان و پیشگیری از مننژیت مننگوکوکی)، سپتی سمی و حصبه می باشد. این دارو قبل از عمل جراحی و به منظور پیشگیری از عفونت نیز مصرف می شود.

مکانیسم اثر:
این دارو مانند سایر آنتی بیوتیک های این دسته مانع از تشکیل دیواره سلولی در باکتری می شود. دیواره سلولی در باکتری باعث حفاظت سلول در مقابل عوامل محیطی می گردد و در صورتی که این دیواره بصورت کامل تشکیل نشود سلول باکتری در محیط آبکی با جذب آب می ترکد. تکسون در مرحله آخر تشکیل پپتید و گلیکان جایگزین عوامل تشکیل دهنده پپتیدوگلیکان می شود و باعث تشکیل دیوار سلولی ناقص می گردد.

فارماكوكينتيك:
تکسون® به دلیل پیوند به پروتئین از کینتیک غیر خطی وابسته به دوز پیروی می کند. اوج غلظت سرمی دارو پس از تزریق عضلانی تا 2 ساعت بعد حاصل می شود. نیمه عمر پلاسمایی دارو 9 – 6 ساعت است. این دارو به طور وسیع در بافت ها و مایعات بدن منتشر می شود. بیش از نیمی از یک دوز مصرفی دارو از طریق ادرار و به صورت تغییر نیافته و بقیه از طریق مدفوع به صورت تغییر نیافته یا ترکیبات غیر فعال دفع می شود.

موارد منع مصرف:
در صورت وجود سابقه حساسیت مفرط به پنی سیلین ها، سفالوسپورین ها یا پنی سیلامین، ابتلای به پورفیری و در نوزادان مبتلا به کمی آلبومین خون، اسیدوز، زردی یا زیادی بیلی روبین خون مصرف این دارو توصیه نمی گردد.

هشدارها:
1- در صورت وجود سابقه بیماری گوارشی این دارو با احتیاط فراوان مصرف شود.
2- در بیماران مبتلا به نقص کار کبد یا کلیه، کاهش مقدار مصرف این دارو ضروری است.
3- در نوزادان نارس این دارو ممکن است موجب جابجایی بیلی روبین از آلبومین سرم شود.
4- تزریق این دارو در نوزادان باید به آهستگی و طی 60 دقیقه صورت گیرد.

عوارض جانبی:
از عوارض جانبی این دارو می توان به درد قفسه سینه، لرز، سرفه، تب، تنگی نفس، ادرار دردناک یا دشوار، گلو درد، تورم غدد، خستگی یا ضعف غیرعادی اشاره کرد.

تداخلات دارویی:
در صورت مصرف همزمان سفالوسپورین ها با آمینوگلیکوزیدها و وانکومایسین احتمال بروز مسمومیت کلیوی افزایش می یابد.
مصرف تکسون®با سرم رینگر و سایر ترکیبات حاوی کلسیم (مانند آمپول کلسیم گلوکونات) می تواند مرگبار باشد.

نکات قابل توصیه:
مخلوط کردن این دارو با سایر داروها به ویژه آمینوگلیکوزیدها در یک محلول توصیه نمی شود.

مقدار مصرف:
تکسون®در بزرگسالان: 1 تا 2 گرم از دارو از راه تزریق عضلانی یا وریدی، یکبار در روز و یا در دوزهای جداگانه و مساوی دو بار در روز استفاده می شود. حداکثر دوزاژ روزانه تکسون® 4 گرم است.
تکسون®در کودکان: دوز کلی روزانه 50 تا 75 میلی گرم بر هر کیلوگرم وزن بدن کودک محاسبه می شود و در دو دوز منقسم هر 12 ساعت مصرف می گردد.

اشکال دارویی:
تکسون® به صورت ویال در دوز 1گرم موجود می باشد.

داروي تکسون® با دوز 1 گرم ویال در سبد دارویی شركت پارس فارمد موجود می باشد. با ارائه كليه مدارك مربوط به ساخت و آناليز اين محصول به سازمان غذا و دارو، پروانه ساخت و مجوز صادرات آن صادر گرديده است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *